Pozycja jogi parvatasana. Czy joga może relaksować?

Regularne ćwiczenie jogi przynosi wiele korzyści dla ciała i ducha. To nie tylko możliwość wzmocnienia i rozciągnięcia różnych partii mięśni, ale też szansa na relaks, odstresowanie i chwilowe zapomnienie o wszelkich problemach dnia codziennego. Czy są asany, które pomagają w relaksie i nie będąc przy tym bardzo zaawansowane technicznie?

Joga i odprężenie

Wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dziedziną aktywności, a pragną znaleźć w niej uspokojenie, na pewno spodoba się pozycja jogi parvatasana (pozycja góry). Jest to wariant znanej nam wszystkim jeszcze z czasów szkoły podstawowej pozycji lotosu (padmasana).

pozycja jogi parvatasana

Żeby prawidłowo wykonać pozycję góry należy usiąść na podłodze, nogi zapleść tak, jak do lotosu. Następnie zapleść palce dłoni, obrócić je na zewnątrz, a później wyprostowane ramiona przenieść nad głowę. W ten sposób rozciągamy mięśnie klatki piersiowej, brzucha i pleców. A co ze stresem? Otwarcie klatki piersiowej w tej asanie oraz miarowy oddech wpływają kojąco na system nerwowy, uspokajając ćwiczącego. Inne korzyści, które daje pozycja góry to: uelastycznienie i wzmocnienie kręgosłupa oraz mięśni obręczy barkowej oraz łagodzi bóle reumatyczne.

To ćwiczenie może wykonać każdy, mając do dyspozycji kawałek podłogi. Czy nie warto oderwać się na chwilę od obowiązków i przynieść sobie ulgę? Nasz organizm będzie nam na pewno wdzięczny.