Rozciąganie bioder i miednicy. Ratunek dla mięśni po całym dniu pracy przy komputerze

Żyjemy w pędzie i czasami regularne wychodzenie na zajęcia sportowe trudno zmieścić w grafiku tygodnia. Jednak prowadząc siedzący tryb życia, gdzie ponad 10 godzin dziennie spędzamy przed komputerem, koniecznie trzeba pomyśleć o choćby krótkiej codziennej gimnastyce, żeby zachować zdrowie. Bóle kręgosłupa, ciągłe zmęczenie mogą być spowodowane złą kondycją mięśni dołu pleców. Jak najlepiej temu zapobiec? Proponujemy dwie pozycji jogi, które idealnie wspomogą rozciąganie miednicy i dołu pleców.

Rozciąganie bioder. Pozycja Wschodzącego Księżyca (Anjaneyasana)

To jedna z najprostszych pozycji, która ponadto niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego ciała. Jest idealna, żeby wspomóc rozciąganie bioder z przodu, gdyż jest przeciwnością pozycji jaką przyjmują podczas naszej codziennej, siedzącej pracy.
Rozpoczynamy od przyklęku na jedno kolano, z rękoma uniesionym do góry. Następnie opuszczamy tylne kolano w dół, maksymalnie wypychając biodra do przodu.

Rozciąganie miednicy. Pozycja girlandy (Malasana)

Równie prostą asaną, odpowiednią dla początkujących jest girlanda. Stajemy na rozstawionych stopach, opuszczamy ciało w dół, jakbyś chcieli usiąść na niewielkim krzesełku. Ręce możemy trzymać przed sobą, żeby łatwiej łapać równowagę.

Oba ćwiczenia są niezmiernie proste, a mogą w znaczący sposób pomóc nam zachować dobrą formę przez cały długi dzień w pracy. Może warto zacząć wykonywać je regularnie?