Viparita karani. Sposoby na relaks podczas ćwiczeń – jak się zrelaksować?

Joga to wspaniała szansa na lepszą sylwetkę, poprawę samopoczucia, jak również całościowe wzmocnienie wszystkich partii ciała. Pozwala również się odprężyć i oczyścić umysł z problemów dnia codziennego. Jak się zrelaksować, stosując konkretne asany?

Viparita karani, czyli pozycja nóg uniesionych

W wersji dla początkujących tę pozycję powinno się wykonywać przy ścianie, z dodatkową pomocą wałka lub koca, które kładziemy w niewielkiej odległości od ściany (będą podparciem dla pośladków). Unosimy nogi, opierając je o ścianę tak, żeby z tułowiem tworzyły kąt 90 stopni. Pośladki powinny znaleźć się jak najbliżej ściany. Nogi prostujemy maksymalnie, cały czas trzymając je równolegle.

jak się zrelaksować

Pozycja nóg uniesionych przynosi ulgę zmęczonym nogom. Rozciąga tył nóg, tułów oraz tylną część szyi. Przynosi wielką ulgę w bólach pleców. W przypadku gdy cierpimy na problemy z szyją lub plecami należy wykonywać tę asanę pod okiem nauczyciela, który będzie kontrolował poprawność wykonywania ćwiczenia. Ponadto jest to pozycja nie wskazana dla osób cierpiących na jaskrę lub inne poważne problemy ze wzrokiem.

Ćwiczenie jogi to nie tylko idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną być fit. To również szansa na poprawę koncentracji, relaks i odprężenie dla każdego, nawet jeśli nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia.