Adho mukha virasana – pozycja psa z głową w dół. Joga – całkowite podstawy

Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Powodów może być wiele. Dla jednych będzie to zafascynowanie filozofią Dalekiego Wschodu, dla innych podążanie za aktualną modą lub po prostu chęć spróbowania innej formy aktywności fizycznej.

Jak zacząć ćwiczyć?

Joga to całościowy system filozoficzny, składający się z wielu różnych asan (pozycji). Jeśli wcześniej nie mieliśmy z nią do czynienia, warto rozpocząć przygodę od najprostszych ćwiczeń, które uelastycznią mięśnie.

Adho mukha virasana

Adho mukha virasana to podstawowa asana, sprzyjająca rozciągnięciu całego ciała oraz relaksowi. Klękamy na macie i wykonujemy skłon do przodu tak, żeby tułów zmieścił się między pośladkami, a czoło oparło się na macie. To pozycja uspokajająca, silnie rozciągająca oraz regulująca oddech po intensywniejszych ćwiczeniach.

pozycja psa z głową w dół

Równie mocno rozciągająca jest pozycja psa z głową w dół, w której trzymając dłonie na macie, robimy krok do tyłu, odrywamy kolana i unosimy biodra jak najwyżej w górę. Korzyści? Poprawienie postawy ciała, uelastycznienie wielu partii mięśni oraz wzmocnienie ramion i nóg.

Każdy powód jest dobry, jeśli tylko zaowocuje naszą aktywnością fizyczną. Powodzenia!