Joga – podstawowe asany. Pozycja psa z głową w dół

Dla każdego, kogo zainteresowała joga pies z głową w dół to absolutna podstawa. W jaki sposób wykonać go poprawnie, żeby przyniósł korzyści dla naszej kondycji i zdrowia?

Pies z głową w dół – krok po kroku

Zaczynamy od oparcia dłoni na macie. Wykonujemy krok w tył. Następnie odrywamy kolana i podnosimy biodra jak najwyżej jesteśmy w stanie. Rozluźniamy szyję i rozciągamy całe ciało, cały czas pamiętając o równomiernym oddechu.

Warianty pozycji – pozycja psa z głową w dół

Ze względu na stopień zaawansowania ćwiczącego pozycja może przybierać różne wersje. Początkujący mogą nie prostować całkiem kolan, trzymając je cały czas lekko ugięte. Istnieje również możliwość praktykowania tej asany na specjalnej elastycznej taśmie, co pozwala znacząco odciążyć dół pleców.

Przeciwwskazania i korzyści

Ze względu na bardzo mocne rozciąganie całego ciała pozycja psa z głową w dół nie powinna być wykonywana przez osoby, mające problemy z barkami lub nadgarstkami.
Omówiona asana wzmacnia barki, pomaga usunąć bóle pleców. Jest zalecana wszystkim, którzy prowadzą siedzący tryb życia, gdyż może być dla nich ulgą w bólach kręgosłupa, poprawiając ogólną kondycję pleców i nóg oraz wspierając regenerację podczas dnia pracy.