Supta padangusthasana. Czy joga może pomóc na bóle kręgosłupa?

Mała aktywność fizyczna, brak ruchu na co dzień, głównie siedzący tryb życia (najczęściej przed ekranem komputera) sprawiają, że coraz częściej odczuwamy różne dolegliwości związane z kręgosłupem. Czy można pomóc sobie, ćwicząc regularnie najprostsze pozycje jogi?

Joga na zdrowie!

Często myśląc o jodze, ma się przed oczami skomplikowane pozycje, o wręcz akrobatycznych cechach. Warto jednak pamiętać, że niektóre asany mają bardzo wiele wspólnego z zalecanymi przez lekarzy i rehabilitantów ćwiczeniami izometrycznymi, których zadaniem jest poprawić kondycję naszego organizmu, wzmocnić mięśnie i przywrócić ruchomość poszczególnych części ciała.

supta padangusthasana

Jaka asana nada się najlepiej, żeby wzmocnić i rozciągnąć mięśnie przykręgosłupowe?

Najczęściej zalecana jest supta padangusthasana, wykonywana z elastyczną taśmą, która nawet początkującym pomoże wykonać ćwiczenie w poprawny sposób. Kładziemy się na plecach z wyprostowanymi nogami, na jednej stopie mamy założoną taśmę, której końce trzymamy w dłoniach. Podnosimy tę nogę prosto do góry tak, żeby kąt między obiema nogami wynosił 90 stopni i przytrzymujemy. Osoby początkujące mogą trzymać nogę delikatnie ugiętą – prostując ją w miarę możliwości coraz bardziej. Pozycja ta pomoże nam wzmocnić kręgosłup, obręcz barkową oraz mięśnie nóg.

Pomimo intensywności codziennej pracy, pamiętajmy, że zdrowie jest tylko jedno. Warto poświęcić na proste ćwiczenia choć kilka minut każdego dnia.