Joga w domu? jak zacząć ćwiczyć jogę?

Zastanawiasz się jak zacząć ćwiczyć jogę? Myślisz nad zapisaniem się na zajęcia, ale nie jesteś pewny, czy jest to rodzaj aktywności odpowiedni dla Ciebie? Może warto poćwiczyć najpierw w zaciszu domowym i przekonać się, czy joga odpowiada Twoim potrzebom.

jak zacząć ćwiczyć jogę. Joga w domu – początki

Pragnąc ćwiczyć w domu, na początek warto skupić się na najprostszych asanach relaksacyjno-rozciągających, dzięki którym wzmocnisz mięśnie, rozciągniesz ciało i przyzwyczaisz je do dalszych, już bardziej skomplikowanych pozycji. Ponadto podstawowe ćwiczenia są łatwe, bezpieczne, nie niosą ze sobą ryzyka kontuzji. W przypadku bardziej skomplikowanych – będzie już potrzebny nadzór profesjonalnego instruktora.

jak ćwiczyć jogę w domu

Jak ćwiczyć jogę w domu? Jakie pozycje wybrać na start? Najlepiej sprawdzą się te niezaawansowane, z którymi większość z nas nie będzie miała problemu. Absolutną podstawą jest pies z głową w dół, pomagający rozciągnąć mięśnie nóg i ramion. Podobnie zbawienny wpływ na nasz kręgosłup będzie miała asana nazywana adho mukha virasana (skłon do przodu) oraz pozycja krowiego pyska, znacząco wzmacniająca obręcz barkową i mocno relaksująca.

Ćwiczenie podstawowych asan w domu to doskonała możliwość sprawdzenia się i świetny trening przed rozpoczęciem bardziej intensywnego kursu jogi. Pamiętajmy jednak, że niektóre asany są niezmiernie skomplikowane i należy je wykonywać wyłącznie pod okiem nauczyciela.