Najlepsza pasz o wysokim potencjale energetycznym – zalety wysłodków buraczanych!

Pasza o dużym potencjale energetycznym, która wyróżnia się wyjątkową smakowitością? Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wzbogacić dietę zwierząt hodowlanych, wysłodki będą doskonałym wyborem! Zapewniają energię, nie wpływają niekorzystnie na mikroflorę żwacza i są łatwe w przechowywaniu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jeszcze wyróżniają się wysłodki buraczane!

Pasza wysokoenergetyczna i smakowita – najważniejsze zalety wysłodków

Wysłodki są produktem powstałym w wyniku procesu produkcji przemysłu cukrowniczego. Jest to odpad posiadający duże znaczenie dla hodowców. Pasza ta, jak już było powiedziane wyróżnia się:

  • wysokim potencjałem energetycznym
  • smakowitością

Pasza ta jest więc idealna do podawania razem z innymi paszami treściwymi. Zwierzęta karmione wysłodkami pobierają dawki chętnie i w odpowiednich ilościach. Przy skarmianiu wysłodkami i mniej smakowitymi paszami, pobierane są również też te mniej lubiane pasze. Prawidłowy pobór dawek zapewnia optymalny wzrost zwierząt i spełnia ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Drugą kwestią jest fakt, że wysłodki buraczane są paszą wysokoenergetyczną. Wpływa to korzystnie nie tylko na samopoczucie zwierząt, ale też na wyniki hodowli. Wysłodki buraczane będą odpowiednie zwłaszcza dla krów mlecznych, które potrzebują znacznych zastrzyków energetycznych.

Prawidłowe zakwaszenie żwacza – jak wysłodki wpływają na mikroflorę żwacza?

Wysłodki melasowane zawierają dużą ilość pektyn oraz łatwostrawnego włókna. Rozkład tych składników w żwaczu jest znacznie dłuższy niż skrobi, dlatego w żwaczu panuje odpowiednie środowisko dla bakterii tam bytujących. Zdrowy żwacz przekłada się na jakość mleka – obniża się znacząco ilość mocznika. Warto tutaj zauważyć, że decydując się na skarmianie wysłodkami, postać sucha, melasowana będzie przewyższała jakością pozostałe rodzaje wysłodków. Oprócz suchych, melasowanych wysłodków, znajdziesz też wysłodki:

  • mokre
  • prasowane
  • uszlachetnione

Pozostałe rodzaje wysłodków mają nieco inny czas rozkładu w żwaczu i nie są tak wysokoenergetycznymi paszami, jak wysłodki suche melasowane.

Składniki odżywcze wysłodków buraczanych

Suche wysłodki zawierają około 90% suchej masy, a także białko, tłuszcz i włókno surowe. Oprócz tego w paszy tej znajdują się też takie pierwiastki jak: wapń, magnez czy potas. Pamiętaj jedynie, że nawet najwyższej jakości wysłodki nie mogą zastąpić w całości, na przykład kiszonki z kukurydzy, czy innej paszy treściwej!

Magazynowanie i podawanie – łatwe i proste!

Wysłodki w suszonej postaci podajemy bezpośredni na stół paszowy. Obecnie mokrych wysłodków praktycznie się nie stosuje, ponieważ dużym problemem jest wyciek soku oraz trudności w magazynowaniu. Suche wysłodki zmagazynujesz bez problemu. Jeśli jednak nie chcesz gromadzić większych ilości, bez problemu dokonasz zakupu nawet poza sezonem trwania kampanii cukrowniczej. Wysłodki nie podlegają dużym wahaniom cenowym, choć oczywiście cena może być zróżnicowana ze względu na zbiory buraka cukrowego w danym roku. Proste podawanie na stół paszowy jest ogromną zaletą, zwróć jednak uwagę na to, aby nie dochodziło do sytuacji, gdy zwierzęta jedzą tylko wysłodki, pomijając pozostałe pasze, gdyż doprowadzi to do zubożenia diety i w efekcie do niedoborów.