Jak wybrać odpowiednie buty sportowe?

Sklep sportowy wypełniony jest zazwyczaj różnymi modelami obuwia sportowego. Są buty bardziej sztywne, na wysokiej lub niskiej podeszwie, lżejsze lub cieńsze. Wszystkie te parametry decydują tym do jakiej dyscypliny sportu są te buty przeznaczone. Te same buty sportowe nie nadają się zarówno do siatkówki, czy biegania przełajowego. W obu tych dyscyplinach obuwie spełnia inną rolę, a to sprawia, że musi mieć inne parametry. Jak wybrać odpowiednie buty sportowe do dyscypliny jaką chcemy uprawiać?

Zacznijmy od siatkówki

Siatkówka to dyscyplina, która wymaga dużo poruszania się po boisku, wytężonej pracy nóg – wszelkie skłony do odbioru dolnego, wyskoki do serwisu, muru, bądź ataku, bieganie po boisku. Dlatego buty do siatkówki nie mogą być ciężkie. Ciężkie buty tylko nas spowolnią i sprawią, że wszelkie wyskoki będą dla nas bardziej męczące. Po drugie podeszwa – musi być dostosowana do podłoża hal sportowych. Powierzchnie wykorzystywane w halach sportowych zazwyczaj są dość śliskie. Podeszwa powinna więc dobrze amortyzować i mieć dobrą przyczepność, by nie spowodować urazu zawodnika. Ważna jest również wysokość podeszwy, jednak to jest zależne od indywidualnych potrzeb.

Osoby, które nie mają problemu ze stawem skokowym, a jednocześnie chciałby być szybsze na boisku powinny postawić na niższe podeszwy. Za to zawodnikom, którzy potrzebują większej stabilizacji stawu skokowego doradzamy buty z wyższą podstawą. Powinny one lepiej amortyzować staw, jednak nie pozwalają rozpędzić się tak jak w tych niższych.
Z taką wiedzą możesz już kupować buty do siatkówki.

Buty do biegania

Odwiedzając sklep biegacza z myślą o tym, by kupić obuwie do biegania musimy najpierw odpowiedzieć sobie na jedno kluczowe pytanie. Mianowicie na jakim podłożu będziemy biegać – czy to będą raczej proste drogi asfaltowe lub chodniki, czy bardziej drogi leśne, polne. Jest to bardzo ważne, gdyż tak naprawdę od tego właściwie zależy na jakie parametry w butach będziemy zwracać uwagę. Jeśli masz zamiar biegać po powierzchni prostej jak beton, to wybierz buty z większą amortyzacją stopy i jej stabilnością. Każdemu nawet na prostej drodze może skręcić się noga. Tego zaś każdy chce uniknąć.

Jeśli częściej będziesz biegać po nieutwardzonych powierzchniach, to potrzebne będą ci odpowiednio wyprofilowane buty, z podeszwą, która zapewni ci odpowiednią przyczepność. Dodatkowo niezależnie od wyboru podłoża powinniśmy zwrócić uwagę na naszą wagę. Im jest ona większa, tym większy w naszych butach powinien być poziom amortyzacji. Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób odciążamy nasze stawy i kręgosłup. Bez tego podczas biegania możemy zrobić sobie większą krzywdę niż pożytek podczas biegania.

Ogólne zasady dobierania butów sportowych

Niezależnie od tego jaką dyscyplinę będziemy uprawiać jest kilka rzeczy o których powinniśmy pamiętać kupując obuwie sportowe. Po pierwsze powinniśmy zawsze robić to w stacjonarnym sklepie sportowym. Znanie rozmiaru swojego buta nie zastąpi przymierzenie danego modelu i sprawdzenie, czy rozmiarówka danej marki pokrywa się z tym, jaki rozmiar mamy.

Po drugie – obuwie powinno kupować się po południu. Kupowanie butów rano może skończyć się zakupem zbyt małych butów. Wynika to z tego, że w ciągu dnia nasza stopa rozchodzi się – powiększa się. Nie jest to duża zmiana, jednak w przypadku butów sportowych może zrobić dużą różnicę. Po trzecie – najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na trwałość butów, a potem na wygląd. Oczywiście, większość z nas jest wzrokowcami i poszukuje pięknych butów. Jednak w sporcie, zwłaszcza pod kątem butów liczy się wytrzymałość. Jakby nie patrzeć te buty wiele przejdą więc muszą być wykonane z trwałych, mocnych materiałów.