Lukrecja a zdrowie
Lukrecja to ceniona od wieków roślina. Jej właściwości zdrowotne docenili już starożytni stosując ja jako środek wykrztuśny, czy też w przypadku leczenia chorób nerek czy też wątroby. Współcześnie znamy ja przede wszystkim z popularnych słodyczy o ciemnobrązowym lub nawet czarnym kolorze. Jednak nie każdy lubi jej smak, dlatego po tego rodzaju łakocie sięgają tylko jej smakosze. Pamiętajmy jednak, że prozdrowotne właściwości lukrecja są udowodnione i powinniśmy od czasu do czasu sięgać po te roślinę. Jeśli zastanawiamy się jakie jest zastosowanie tej rośliny we współczesnej medycynie, to warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło lukrecja właściwości zdrowotne.
Warto sobie przytoczyć chociaż kilka przykładów zastosowania tej rośliny we współczesnej medycynie. Według najnowszych badań lukrecja może zapobiegać rozwojowi raka skóry, czyli popularnego współcześnie czerniaka. Substancja odpowiedzialna za zahamowanie rozwoju komórek krajowych znajduje się w kieszeni rośliny.
Już od starożytności wiadome były dobroczynne właściwości lukrecja związane z leczeniem chorób żołądka. Wywar z korzenia tej rośliny wspomaga gojenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także wspomaga gojenie się ran pooperacyjnych właśnie tych narządów. Warto skonsultować z lekarzem zażywanie wywaru z korzenia lukrecji w przypadku chorób układu pokarmowego.
Warto także wiedzieć, że wyciąg z korzenia lukrecji ma swoje zastosowanie w stomatologii. Udowodniono, że roślina ta hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy w jamie ustnej. Ponadto lukrecja może służyć jako zamiennik cukru w słodyczach, poprawiając tym samym stan uzębienia najmłodszych. Roślina ta ma coraz częściej zastosowanie również w postach do zębów oraz planach do płukania jamy ustnej. Wyciąg z lukrecji ma również swoje zastosowanie w przypadku leczenia kanałowego. Udowodniono również, że wyciąg z lukrecji może nam pomóc w pozbycie się zbędnych kilogramów.
Jak widać roślina ta ma wiele zastosowań we współczesnej medycynie.