Podstawy złamań kręgosłupa

Nawet niewielkie upadki lub urazy mogą spowodować złamanie kręgosłupa. Wiele z tych urazów nigdy nie będzie wymagało operacji, ale poważne złamania mogą skutkować poważnymi długotrwałymi problemami, o ile nie zostaną odpowiednio szybko i właściwie leczone. Złamania kręgosłupa wahają się od bolesnych złamań kompresyjnych, często obserwowanych po niewielkich urazach u pacjentów z osteoporozą, do cięższych urazów, takich jak złamania typu burst i zwichnięcia złamań, które występują po wypadkach samochodowych lub upadkach z wysokości. Te poważne urazy często powodują niestabilność kręgosłupa, co wiąże się z wysokim ryzykiem urazu i bólu rdzenia kręgowego.

Osteoporoza, czyli osłabienie kości, może prowadzić do bolesnych złamań kompresyjnych kręgów. Do niedawna jedynym leczeniem były usztywniacze i leki narkotyczne, które często prowadziły do ​​utrzymującego się bólu i postępującej deformacji. Chirurdzy kręgosłupa w Cleveland Clinic Center for Spine Health mogą teraz, przy użyciu nowej technologii, ponownie rozszerzyć trzon kręgu (kyfoplastyka) i zwiększyć jego wytrzymałość poprzez wstrzykiwanie cementu kostnego. Można to zrobić w warunkach ambulatoryjnych w sposób minimalnie inwazyjny. W innych przypadkach można wykonać iniekcję cementu bez ponownego poszerzenia złamania (wertebroplastyka).

Co powoduje złamanie kręgu?

Złamanie kręgosłupa. Kiedy do kręgosłupa zostanie przyłożona siła zewnętrzna, na przykład spowodowana upadkiem, siły mogą przekroczyć zdolność kości w obrębie kręgosłupa do podtrzymywania obciążenia. Może to spowodować zmiażdżenie przedniej części trzonu kręgu, powodując złamanie kompresyjne. Jeśli pęknie cały kręgosłup, powoduje to pęknięcie.
Jeśli ucisk jest łagodny, odczuwasz jedynie łagodny ból i minimalną deformację. Jeśli kompresja jest silna, wpływając na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe, doświadczysz silnego bólu i pochylonej do przodu deformacji (kifozy).
Osteoporoza jest najczęstszym czynnikiem ryzyka złamań, ponieważ choroba powoduje osłabienie kości.