Jak efektywnie trenować w krótkim czasie – treningi o wysokiej intensywności

W dzisiejszych czasach wiele osób ma ograniczony czas na treningi. Mając tego świadomość, wiele osób szuka sposobów na efektywny trening w krótkim czasie. Jednym z takich sposobów są treningi o wysokiej intensywności (HIIT – High Intensity Interval Training).

Jaki jest HIIT i jakie są jego korzyści?

HIIT to jedna z najskuteczniejszych form treningu. Polega na wykonywaniu ćwiczeń o dużej intensywności przez krótkie okresy czasu, po których wykonujemy krótkie przerwy. To ćwiczenia kondycyjne, aerobowe lub siłowe, które wymagają dużej koncentracji oraz eksplozywności i szybkości. Intensywność wykonywanego treningu jest ściśle dopasowana do Twoich możliwości, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Z tego typu treningów korzystają głównie sportowcy lub osoby dbające o swoją sylwetkę. HIIT ma wiele zalet, wśród których najważniejsze to:
– Skuteczność – HIIT pozwala na szybkie zwiększenie wydolności organizmu oraz spalenie zbędnych kilogramów w krótkim czasie.
– Oszczędność czasu – HIIT to trening, który możesz wykonać w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu ani długich treningów.
– Poprawa zdrowia – HIIT reguluje poziom cukru we krwi, przyspiesza metabolizm oraz wzmacnia mięśnie.

Jakie ćwiczenia poleca się podczas HIIT?

Przykładem ćwiczeń, które wykonuje się podczas HIIT są:
– Pajacyki – stanowią idealne ćwiczenie rozgrzewające dla całego ciała,
– Skakanka – świetnie wpływa na kondycję oraz koordynację ruchową,
– Przysiady – wzmacnia mięśnie ud oraz pośladków i bardzo dobrze wpływa na ich kształt,
– Mountain climbers – wzmocnią Twój brzuch oraz klatkę piersiową, a także poprawią kondycję.

Jakie treningi HIIT polecamy?

Istnieje wiele typów treningów HIIT, dlatego warto wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Oto kilka przykładów treningów HIIT:
1. Sześć razy siedem – czyli wykonaj siedem rund podczas których będziesz robił sześć ćwiczeń przez 30 sekund każde. Odpocznij przez 10 sekund przed rozpoczęciem kolejnej rundy.
2. Tabata – to trening, który składa się z ośmiu rund po 20 sekund, połączonych z przerwami po 10 sekundach. Wykonujesz jedno ćwiczenie przez cały czas jednej rundy.
3. Interval cardio – to trening kardio, który polega na wykonywaniu określonej ilości minut podczas, których zmieniasz dosyć szybko ćwiczenie. Dwie minuty podczas których wykonujesz skakankę, dwie minuty podczas których wykonujesz pompy itd.

Podsumowanie

HIIT to jeden z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych treningów na świecie. Trening rzeźbi ciało, poprawia kondycję i wpływa na nasze zdrowie. Najważniejsze to jednak regularne wykonywanie treningów, co zagwarantuje nam zadowalające efekty. Dzięki HIIT w krótkim czasie będziemy w stanie osiągnąć lepszą wydolność organizmu, spalić tłuszcz i zwiększyć naszą siłę mięśniową.