Wąż Kleopatry

Węże od wieków mają swoje miejsce w kulturze i sztuce. Jednych uwodzi ich piękno, innych przeraża fakt, że jedno ukąszenie może pozbawić życia. Tak też podobno stało się w przypadku Kleopatry- w koszu ukryto kobrę, która kąsając, zadała śmierć.

Czy była to znana nam kobra egipska? Tego się już prawdopodobnie nie dowiemy. Pewnym jest jednak, że to jadowity gatunek węża z rodziny zdradnicowatych. Nazywana jest czasami, ze względu na te zamierzchłe wydarzenia ‘wężem Kleopatry’. Zwierzę żyje w Afryce, głównie w jej północnej części. Ukąszenia tego osobnika są bardzo bolesne, dla wielu niestety okazały się śmiertelne, ze względu na jad zawierający neurotoksyny i cytotoksyny. Substancje te działają blokująco na układ nerwowy. Twierdzi się jednak, że jest to gatunek współistniejący z człowiekiem, często poszukujący pokarmu w domach mieszkańców kontynentu afrykańskiego. Jest to jeden z największych węży tego obszaru- rozmiary kobry mogą dochodzić do 3 metrów, a rozpiętość jej kaptura do 12 cm.

Co ciekawe, ich żywotność na wolności to średnio 10 lat. Osobniki żyjące w zamknięciu, mogą żyć nawet dwukrotnie dłużej! Średnio czas ten wynosi około 20-25 lat.