Szybkie ciasto bezglutenowe – co musisz wiedzieć?

Jeżeli zastanawiasz się czy jest przepis na szybkie ciasto bezglutenowe, to oczywiście, że tak! Twoje dziecko uwielbia pierogi różnego rodzaju, ale nie może jeść glutenu? Teraz możesz przygotować bezglutenowe pierogi! Wszystko zależy od tego, czy masz pod ręką wszystkie potrzebne składniki. Wiedz jednak, że nie są one trudne do kupienia! Do przygotowania bezglutenowego ciasta potrzebujesz specjalnej mąki. Obecnie dostępne są one w sklepach spożywczych, lub w sklepach z artykułami ze zdrową żywnością, także na pewno nie będziesz mieć problemu z tym, aby taką mąkę kupić. Jeżeli preferujesz zakupy przez Internet możesz zamówić większą ilość takiej mąki, dodatkowo możesz skusić się na opcję zakupu mąki ekologicznej.

Szybkie ciasto bezglutenowe – jak zrobić?

Aby naprawdę szybko przygotować bezglutenowe ciasto, potrzebujesz robota planetarnego. Dzięki temu Twoja praca będzie trwała dwa razy krócej niż w przypadku gdy zagniatasz ciasto rękoma. Pamiętaj, aby wyrabiane ciasto na stolnicy, posypywać od czasu do czasu odrobiną mąki. Nie będzie się ono wówczas kleiło i w efekcie otrzymasz elastyczne i sprężyste ciasto, które bez trudu można wałkować, formować i wykrawać z niego kółka. Zwróć również uwagę na ilość jajek w przepisie. Żółtka jaj sprawiają, że wszystkie składniki znacznie lepiej się łączą. Jeżeli nie możesz jeść jajek, wtedy zagniatanie ciasta będzie bardziej skomplikowane i naprawdę potrzeba więcej wysiłku, by uzyskać dobry efekt w postaci elastycznego, idealnego do gotowania ciasta.

Jak gotować pierogi bez glutenu i jak przechowywać?

Możesz mrozić samo ciasto na pierogi, jak i gotowe pierogi z dowolnym farszem. Jeśli mrozisz pierogi, każdą sztukę oddziel od siebie woreczkiem foliowym. Ciasto szczelnie przykryj folią spożywczą, tak, aby do środka nie dostawało się powietrze. W zamrażarce możesz przechowywać pierogi lub ciasto przez okres około dwóch, maksymalnie trzech tygodni. Po tym czasie, ciasto może popękać, a podczas gotowania pierogi się po prostu rozpadną. Zamrożone lub świeżo przygotowane pierogi wrzucaj do wrzącej, osolonej wody, po kilku minutach, gdy wypłyną na wierzch, wyjmij je na talerz łyżką cedzakową. Jeśli nie chcesz, żeby się skleiły w trakcie gotowania dolej trochę oleju roślinnego. Ugotowane pierogi możesz podsmażyć na patelni i podać z zarumienioną cebulką, boczkiem lub masłem i koperkiem.