Pszczoły nie od parady są królowymi

Kiedy idzie zima chętniej sięgamy po wszelkiego rodzaju miody. Nie zawsze jednak zastanawiamy się nad tym, jak powstał dany miód. Czy jest sztuczny, czy prawdziwy? Jak pszczoły robią miód? Jak to możliwe, że powstaje miód sztuczny?

Jak pszczoły robią miód?

Do pszczelej produkcji miodu potrzebny jest nektar kwiatowy. Duża ilość nektaru kwiatowego – na 1 kg potrzeba go nawet z 7 mln kwiatów. Następnie gromadzony on jest w charakterystycznych ramkach, gdzie pod wpływem warunków zmienia się w miód.
Następnie zaczyna się rola pszczelarza, który wybiera odpowiednie ramki z miodem, zostawiając pszczołom około 5 kg miodu na ul aby przezimowały.
Ramki z miodem zanosi do szczelnego pomieszczenia, z dala od pasieki. W ten sposób minimalizuje szanse, że mogłyby się tam zlecieć pszczoły. Oczyszcza ramki z woskowego korka, którym pszczoły zalepiają ramki i wkłada je do wirówki. Tam miód zostaje wyciągany z ramek.
W specjalnym naczyniu stoi dwa dni, podczas których wypływają z niego bąbelki powietrza i resztki wosku, które usuwa pszczelarz.
Wszystko kończy się przelaniem słodkiego miodu do słoików, gdzie mogą stać nawet 3 lata, według przepisów unijnych.
Oto cały proces powstawania prawdziwego miodu.

A jak powstaje ten sztuczny?

Sztuczny miód nie ma nic wspólnego z pszczołami, kwiatami, czy nektarem. Powstaje na skutek przemian chemicznych sacharozy – czyli cukru – z dodatkiem syropu skrobiowego, pod wpływem działania kwasu solnego lub mrówkowego.
Brzmi okropnie, a to jeszcze nie koniec. Pod koniec ta istna bomba niezdrowego cukru zostaje doprawiona barwnikami – najczęściej karmelem – i aromatami.
Taki miód nie ma żadnych właściwości zdrowotnych. Jedyne co może on zrobić, to tak naprawdę pogorszyć nasz stan zdrowia, przez dużą ilość cukrów i niezdrowych składników.

Tylko skąd wiedzieć, który miód to który?

Jest wiele sposób na odróżnienie miodu naturalnego od sztucznego. Najprostszy to powąchanie miodu. Prawdziwy będzie pięknie pachnieć, zaś sztuczny to sam cukier, więc i tak będzie pachnieć.