Praca nad Dunajem – formalności i zarobki

Austria to piękny kraj – kojarzy się z niezwykłymi krajobrazami, zaśnieżonymi górami, malowniczymi dolinami, idealnymi warunkami narciarskimi i pyszną kuchnią. Na szczególną uwagę zasługuje Wiedeń, miasto zabytków i przytulnych kawiarenek. Polacy wyjeżdżają jednak do Austrii nie tylko w celach turystycznych czy na ferie. Coraz częściej ten niemieckojęzyczny kraj staje się także celem emigracji zarobkowej – i to zarówno jeżeli chodzi o pracę sezonową jak i stałe zatrudnienie. Warunki pracy w tym kraju są bardzo dobre a standardy wysokie. Co warto wiedzieć o praca Austria?

Ile można zarobić

Jakie są średnie zarobki podczas pracy w Austrii? Wszystko zależy od zawodu, który wykonujemy i miejsca zamieszkania. Na najwyższe płace możemy liczyć w Wiedniu i na północy kraju. Nie zawsze się to jednak opłaca bowiem koszty życia tam również są wyższe. Średnie wynagrodzenie miesięczne w Austrii oscyluje wokół 3 800 euro jednak wielu pracowników zarabia znacznie mniej. Architekt może liczyć na nieco ponad 3,4 tys. euro. Kasjer zarobi ok. 2,2 tys. euro zaś sekretarka 2 tysiące. Średnia pensja informatyka to 3 tysiące euro, programisty – nawet 3,5 tys. euro zaś szefa kuchni – 3,2 tys. euro. Inżynier może liczyć na 3,5 tysiąca euro a pielęgniarka na niecałe 3 tysiące euro. Średnie wynagrodzenie kelnerki to 2,3 tys. euro zaś aptekarza – nawet 4 175 euro.

Niezbędne formalności

Podejmując praca Austria należy pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. W przypadku gdy wyjeżdżamy z agencją lub biurem pośrednictwa pracy, to na pracodawcy ciąży obowiązek załatwienia większości z tych procedur. Jeżeli jednak nasz wyjazd jest samodzielny, to my sami musimy wszystko zorganizować. Przyjeżdżając do Austrii, musimy zameldować się we właściwym urzędzie w ciągu 3 dni od przyjazdu. Procedura meldunku polega na okazaniu dowodu tożsamości i wypełnieniu krótkiego formularza. Dzięki temu możemy przebywać na terenie kraju do 90 dni i w tym czasie wykonywać prace sezonowe. Jeżeli jednak znaleźliśmy stałą pracę i nasz pobyt będzie trwał powyżej 3 miesięcy, to wówczas musimy dopełnić dodatkowych formalności. Musimy posiadać potwierdzenie zameldowania wydawane przez Urząd ds. Zameldowania właściwy dla naszego miejsca pobytu. Wniosek o wydanie tego dokumentu musimy złożyć w ciągu 4 miesięcy od przyjazdu do Austrii. Obywatele UE posiadający potwierdzenie zameldowania po upływie 5 lat mają możliwość uzyskania pobytu stałego. Wówczas również należy złożyć wniosek do urzędu a ten wyda zaświadczenie o prawie do pobytu stałego. Co ważne dla członków rodzin, nawet w przypadku rozwodu z osobą sprowadzającą czy jej śmierci, osoby te zachowują prawo do pobytu na terytorium Austrii. Chęć pobytu muszą zgłosić właściwemu urzędowi i mają na to miesiąc.